More
  HomeReportažeNATURA SMŽ CENTAR: Spoj vrhunske tehnologije i znanja na petrinjskom Zelenom brijegu

  NATURA SMŽ CENTAR: Spoj vrhunske tehnologije i znanja na petrinjskom Zelenom brijegu

  Published on

  spot_img

  Projekti Sisačko-moslavačka županija „Održivi regionalni razvoj uključivanjem prirodne baštine kroz osnivanje edukativno-prezentacijskog centra NATURA SMŽ“ (Natura SMŽ) i projekt „CROWN – Crown of entrepreneurial ideas for success“ (CROWN Project) pobijedili su u natječaju „Izbor za najbolji EU projekt 2023.“ kojeg su zajednički organizirali Hanza Media, Hrvatska zajednica županija – HZŽ, portal Župan.hr i Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj uz pokroviteljstvo Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU.
  Sisačko-moslavačka županija jedina je županija koja je odnijela pobjedu u dvije kategorije.

  Dožupan SMŽ Mihael Jurić je primio ovu prestižnu nagradu

  Na svečanosti koja je danas održana u hotelu Esplanade u Zagrebu, nagrade za oba projekta primio je zamjenik župana Mihael Jurić koji je istaknuo kako je projekt CROWN bio od velikog značaja za mlade poduzetnike, jer im je omogućuje lakši početak rada u svijetu poduzetništva.

  „Taj smo projekt ostvarili s našim partnerima iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine koji daje vjetar u leđa mladim poduzetnicima i omogućuje im da razvijaju svoje projekte i ideje, osiguraju sebi egzistenciju te ostanak na području Sisačko-moslavačke županije“.

  Natura SMŽ dobila je najviše glasova čitatelja Jutarnjeg lista, a prilikom preuzimanja ove posebne nagrade, zamjenik Jurić zahvalio je čitateljima koji su prepoznali ovaj projekt i pozvao sve da posjete Edukativno-prezentacijski centar Natura u Petrinji kako bi se upoznali s prirodnom baštinom i ljepotama Sisačko-moslavačke županije.

  Ove godine je čak 39 projekata ušlo u finale koji su se natjecali u četiri kategorije: doprinos znanosti i inovacijama, doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici, doprinos prekograničnoj suradnji te doprinos poduzetništvu i posebna kategorija u kojoj su glasali čitatelji Jutarnjeg lista.

  A OVO JE PRIČA KOJU SMO ZABIJEŽILI POSJETOM NATURA CENTRU KAD SE OTVORIO

  Čudan je osjećaj kad čovjek ugleda neke prizore za koje je objektivno mislio da se nikada neće promijeniti i da će vječno stajati zaustavljeni u vremenu i prostoru u tihom propadanju sa strane. Zaboravljeni i davno napušteni. Bez trunke života.

  Tako je i ta poveća kuća, nekad administrativni objekt petrinjske Nove bolnice na kraju grada, sagrađena na zelenom brežuljku prepunom visokog drveća i debelog cjelogodišnjeg hlada ispod kojeg teče asfalt slijepe ulice Zeleni brijeg, a s čijeg trijema puca pogled na grad koji se razlio po tom – u tradicionalnim pjesmama opjevanom petrinjskom polju, desetljećima zaključana i prekrivena prašinom spavala van svake funkcije.

  A onda je prije par godina stigla neočekivana promjena. Pojavila se zaštitna građevinska ograda, parkirali se ispred nje radni strojevi, a natpis na ploči gradilišta je sugerirao da će se ovdje izgraditi Edukacijsko-prezentacijski centar NATURA SMŽ. Malo kome je bilo išta u tom trenutku jasno. Grad je bio pod udarima koronavirusa i potresa. Nekako je ta građevinska priča u tim trenucima bila daleko od interesa javnosti. Ali, šetačima kroz taj dio grada, tamošnjim stanovnicima i svima koji su posjećivali bolnicu, upadalo je u oči kako se nešto novo doista na tom mjestu obnavlja i gradi.

  Čuda prirode pored petrinjske Nove bolnice

  I tako je polako niknuo taj novi prostor kojeg je obnovila Sisačko-moslavačka županija, projekt vrijedan oko 2,3 milijuna eura od čega je 85 posto europskih sredstava osiguranih putem Operativnog programa konkurentnost i kohezija. Nedavno su ga svečano predstavili i službeno otvorili župan Ivan Celjak i ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode SMŽ Dragica Vukić.

  Kad se krene prema centru, u oči upada gradilište i obnova bolnice stradale u potresu, a koja je neophodna Petrinjcima i svi čekaju da se što prije ponovo stavi u funkciju,a vidljivo je i novo gradilište i obnova bolničke zgrade preko puta glavnog bolničkog objekta. Mala uzbrdica posjetitelja vodi u zeleni raj mira i tišine. Uz put prema zgradi su poredani stolovi i klupe za odmor, obavještajne ploče, kućice za ptice, edukacijske priče… Ovdje susrećem i “vodiča”, osobu koja mi je objasnila sve o svrsi ovog objekta.

  Kata Benac

  Kata Benac je viši savjetnik Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode SMŽ i jako je zadovoljna ovim objektom. Ona je dio tima koji je radio na ovom projektu suradnje sa SMŽ i pronalaska mjesta koje bi poslužilo da u unutarnjem i vanjskom dijelu prostora ima mogućnost prezentacije prirode. A naša županija obiluje prirodnim bogatstvima. Cilj je bio i obnoviti neku staru zgradu, tako da je izbor pao na ovo zdanje skriveno u zelenilu.

  Stojimo u krugu površine jednog hektara, a svatko tko je ikad držao u ruci primjerak uglednog svjetskog magazina National Geographica, lako bi mogao zamisliti i priču o ovim ljudima koji su odlučili prezentirati prirodu našeg kraja javnosti. Prvenstveno djeci, ali i odrasli mogu itekako štošta naučiti na ovom mjestu. Ona kaže da je ovo idealno mjesto s neposrednom blizinom slobodnog toka Petrinjčice, povoljnom klimom, florom i faunom i prekrasnim vidikovcem koji služi kao vanjska učionica i s kojeg se pruža spektakularan pogled u plavičastu daljinu našeg zavičaja.

  Kada se u budućnosti obnovi bolnica i vrati se medicinsko osoblje s pacijentima i njihovim posjetiteljima, ovaj prostor će još više oživjeti i čak svojim mirom parka pomoći u liječenju oboljelih, a namjerava se urediti i suprotni prostor prema obali Petrinjčice, dok će se u neposrednoj blizini graditi posve novi dio Petrinje. Nizovi drvenih kuća za smještaj ljudi stradalih u potresu koji trenutno borave u kontejnerima, a nakon toga kuće će se moći koristiti za potrebe Doma umirovljenika ii turizam. I ime budućeg naselja je izabrano – Petrinia.

  Kata mi objašnjava da je SMŽ između ostalog bogatog biljnog i životinjskog svijeta, ovdje boravi puno ptica za koje je ovaj centar izradio ornotološki program. Puno ljudi u svijetu voli putovati u druge krajeve i promatrati i fotografirati ptice. Puno zemalja ima bogatu turističku ponudu za takve goste, pa zašto ne bi i mi prihvatili te ljude, a ima ih se gdje smjestiti, nahraniti i dobro ugostiti. I naravno u ovom centru mogu dobiti sve informacije i podatke o pticama, a mogu i uz pomoć suvremene digitalne tehnologije i doživjeti nezaboravne trenutke u sobama centra. Centar je orijentiran i edukativno za djecu svih uzrasta, pa su ga već posjetile mnoge škole, izviđači, ljubitelji prirode, a kako smo nadomak metropole, uspostavit će se suradnja sa zagrebačkim školama koje će organizirano dolaziti ovdje. Zatim tu su studenti, pa znanstvenici koji mogu ovdje organizirati susrete, predavanja… mogućnosti je puno za napredovanje i unapređenje turizma SMŽ.

  Kata Benac

  Kata Benac je viši savjetnik Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode SMŽ i jako je zadovoljna ovim objektom. Ona je dio tima koji je radio na ovom projektu suradnje sa SMŽ i pronalaska mjesta koje bi poslužilo da u unutarnjem i vanjskom dijelu prostora ima mogućnost prezentacije prirode. A naša županija obiluje prirodnim bogatstvima. Cilj je bio i obnoviti neku staru zgradu, tako da je izbor pao na ovo zdanje skriveno u zelenilu.

  Stojimo u krugu površine jednog hektara, a svatko tko je ikad držao u ruci primjerak uglednog svjetskog magazina National Geographica, lako bi mogao zamisliti i priču o ovim ljudima koji su odlučili prezentirati prirodu našeg kraja javnosti. Prvenstveno djeci, ali i odrasli mogu itekako štošta naučiti na ovom mjestu. Ona kaže da je ovo idealno mjesto s neposrednom blizinom slobodnog toka Petrinjčice, povoljnom klimom, florom i faunom i prekrasnim vidikovcem koji služi kao vanjska učionica i s kojeg se pruža spektakularan pogled u plavičastu daljinu našeg zavičaja.

  Kada se u budućnosti obnovi bolnica i vrati se medicinsko osoblje s pacijentima i njihovim posjetiteljima, ovaj prostor će još više oživjeti i čak svojim mirom parka pomoći u liječenju oboljelih, a namjerava se urediti i suprotni prostor prema obali Petrinjčice, dok će se u neposrednoj blizini graditi posve novi dio Petrinje. Nizovi drvenih kuća za smještaj ljudi stradalih u potresu koji trenutno borave u kontejnerima, a nakon toga kuće će se moći koristiti za potrebe Doma umirovljenika ii turizam. I ime budućeg naselja je izabrano – Petrinia.

  Kata mi objašnjava da je SMŽ između ostalog bogatog biljnog i životinjskog svijeta, ovdje boravi puno ptica za koje je ovaj centar izradio ornotološki program. Puno ljudi u svijetu voli putovati u druge krajeve i promatrati i fotografirati ptice. Puno zemalja ima bogatu turističku ponudu za takve goste, pa zašto ne bi i mi prihvatili te ljude, a ima ih se gdje smjestiti, nahraniti i dobro ugostiti. I naravno u ovom centru mogu dobiti sve informacije i podatke o pticama, a mogu i uz pomoć suvremene digitalne tehnologije i doživjeti nezaboravne trenutke u sobama centra. Centar je orijentiran i edukativno za djecu svih uzrasta, pa su ga već posjetile mnoge škole, izviđači, ljubitelji prirode, a kako smo nadomak metropole, uspostavit će se suradnja sa zagrebačkim školama koje će organizirano dolaziti ovdje. Zatim tu su studenti, pa znanstvenici koji mogu ovdje organizirati susrete, predavanja… mogućnosti je puno za napredovanje i unapređenje turizma SMŽ.

  Ulazim u prvu veliku prostoriju. Na stolicama sjede posjetitelji i na ogromnom monitoru gledaju dokumentarne podatke – teme o nizinskom dijelu našeg kraja kraju. Gledaju kako trče konji vrani livadama, teku rijeke, može se saznati sve o hrastu lužnjaku, bijeloj rodi, orlu štekavcu i invazivnim vrstama. Postoje i taktilna pomagala za slijepe osobe, a cijela unutrašnjost centra je opremljena suvremenom tehnologijom – od rasvjetnih tijela, zvukova do elektroničkih uređaja koji prezentiraju sadržaj. Doista, nešto do sada neviđeno u Petrinji. Na drvenim panjevima su uređaji koji prezentiraju holograme zaštićenih vrsta. Ovo se svakako može jako svidjeti djeci.

  Postoje i eksponati strogo zaštićenih vrsta koji su dobiveni od Ministarstva gospodarstva i državnog razvoja, a koji su zaplijenjeni. Tako u uglu sobe se nalazi mladi vuk. On je nezaobilazan u ovoj zgradi. Svi ga dolaze vidjeti. Marina Kuraber iz Siska je pročitala na portalu Sisak info da se otvorio ovaj centar i odmah pohitala u Petrinju da vidi to čudo. Povela je sa sobom i svoju djecu: Marka i Franka. Veli da je lijepo naučiti nove informacije o zavičaju, a klinci su se “zalijepili” za vuka. Uostalom, tko bi im zamjerio jer, gdje možete vidjeti vuka u prirodnoj veličini? Samo ovdje.

  Obitelj Kuraber iz Siska je na portalu Sisak info pročitala da se u Petrinji otvorio NATURA SMŽ centar i odmah su pohitali vidjeti ga uživo

  Druga poveća prezentacijska soba nudi sve čari naših rijeka.Ovdje je dovežen pijesak iz Petrinjčice, Kupe, Save i Odre. Postoje svi podaci o njima, a tu je i dabar na vrhu pijeska. Zanimljiva edukativna instalacija kroz koju se prolazi do poveće učionice opremljene svim mogućim pomagalima, a i ovdje se može kroz elektroničke naočale vidjeti i čuti zvukovi životinja. Tu smo zatekli domaće Petrinjce. Marijan Vuković iz susjedstva je doveo svoju obitelj u posjet centru. Veli da je ovo predobro i da je super. Čak me i naučio nečem novom. Ovo zdanje je na Zelenom brijegu, a odmah pored je njegov kvart koji se naziva Mostec za čiji izraz prvi put čujem. Tu je i mračna soba s posebnim doživljajima i veliki, također zaplijenjeni eksponat preparirane sove – tako velike kakvu sasvim sigurno nikada niste vidjeli. U blizini je i orao, kornjače…

  Petrinjska obitelj Vuković je također jako zadovoljna viđenim u centru.

  I okolina zgrade je organizirana u poučnoj šetnici gdje se uz ugodnu šetnju na svježem zraku mogu vidjeti i šišmiši u improviziranoj pećini, dabar koji gradi branu na pravom potoku, gnijezda ptica, tragovi životinja, sunčani sat, obilje bilja, a u podnožju je izgrađen i novi objekt čiji će veliki dio postati suvenirnica. NATURA SMŽ centar je za posjetitelje otvoren svakog dana od 12 – 15 sati i za sada se ne naplaćuje ulaz. Ono što on nudi svakako morate vidjeti svojim očima pa donijeti sud. Meni osobno, ovo je sjajno.
  Miroslav Šantek Cobra

  Posljednje priče

  Kako se dečki “kale”. Bosi i skoro goli ispod snijega iščupaju “zvijer” koja hara Petrinjom

  Kroz desetljeća koja su prohujala ovim starim gradom, generacije mladića su se zaljubile i...

  Ljudi su se razveselili očekujući rukometni spektakl u Sisku. Međutim – utakmice neće biti! Evo i razloga

  U Sisku i okolici je ovih dana vladala pozitivna energija u očekivanju najavljenog rukometnog...

  Svaka čast ljudi!

  Veteranski centar Petrinja - ta nova, velebna zgrada koja je fizički i društveno nabolje...

  Tragovima Crnog Pere. Čovjeka koji je napravio omiljeno izletište Petrinjaca na vodi

  DON'T YOU (FORGET ABOUT ME) U jesen, kad bi u gustim šumama petrinjskog gorja, tlo...

  Sve priče

  Kako se dečki “kale”. Bosi i skoro goli ispod snijega iščupaju “zvijer” koja hara Petrinjom

  Kroz desetljeća koja su prohujala ovim starim gradom, generacije mladića su se zaljubile i...

  Ljudi su se razveselili očekujući rukometni spektakl u Sisku. Međutim – utakmice neće biti! Evo i razloga

  U Sisku i okolici je ovih dana vladala pozitivna energija u očekivanju najavljenog rukometnog...

  Svaka čast ljudi!

  Veteranski centar Petrinja - ta nova, velebna zgrada koja je fizički i društveno nabolje...