More
    HomeLjudiDobri duh Petrinje je napisao novu knjigu. Nešto što bi bilo poželjno...

    Dobri duh Petrinje je napisao novu knjigu. Nešto što bi bilo poželjno imati u kući

    Published on

    spot_img

    Dobri duh Petrinje. Tako ga zove Mićko. A Mićko je Milan Herceg, čovjek koji se već 40 godina na sve moguće načine veže za Folklorni ansambl Petrinjčica Petrinja – oblika narodnog folklora kakav se od pamtivijeka štuje na ovim prostorima oko Petrinjčice i Kupe.

    Dobri duh je Ivan Rizmaul. Poznato petrinjsko lice. Učitelj. Povjesničar. Zapisivač vremena koje neumitno prolazi. Autor knjiga o petrinjskim običajima, pričama…Upravo je napisao novo djelo u svom autorskom nizu koje se ukoričilo pod nazivom Folklorni ansambl Petrinjčice Petrinja čuvar narodne baštine 1982. – 2022. Dakle, ovdje se obrađuje priča o 40 godina ovog društva, a jedan dio knjige govori i o Petrinjskim betlemašima.

    Dizajn je dobar. Jarka crvena podloga i tijelo folklorašice u pokretu sa živopisnim bojama na narodnoj nošnji koju nosi na sebi. 136 stranica, zanimljivi podaci, pregršt fotografija – crno bijelih i u koloru, fin miris svježeg tiska papira, 500 primjeraka. Nešto što je poželjno imati u svojoj kućnoj atmosferi.

    Prepoznatljiv krasopisan rukopis kojeg poznam od prijašnjih izdanja. Kratko i jasno piše Rizmaulovom rukom: Srdačno, Ivan Rizmaul, Petrinja, 19. listopada 2023. To je datum kad će se ovo izdanje promovirati u Vatrogasnom domu s početkom u 19 sati.

    Hrvatski dom danas je veliko gradilište. Buka strojeva izmješana s glasovima radnika. Krenulo se poslije potresa u kompletnu obnovu, a dok se sve ne završi, taj centralni dio petrinjske kulture, a samim tim i folklora koji se iza tih zidova godinama odvijao je raspodijeljen u više kontejnera u blizini gradilišta. U jednom od njih tražim Mićka. Svjedoka ove priče.

    Ivica Mioković, Milan Herceg-Mićko, Magdalena Komes, Ivan Rizmaul, Vesna Brebrić.

    Upravo se, veli, vratio iz Gradskog poglavarstva, gdje je s autorom knjige Ivanom Rizmaulom, ravnateljicom Hrvatskog doma Vesnom Brebrić i novinarom Ivicom Miokovićem, voditeljom Petrinjskih betlemaša, bio na prijemu kod gradonačelnice Magdalene Komes, koju su upoznali s ovim novim petrinjskim tiskanim izdanjem.

    Mićkova priča i počinje te daleke 1982. Mene osobno ta godina asocira na Novi val koji je harao tih godina muzičkom scenom i remek djelo grupe Azra “Filigranski pločnici”. Ali Mićko je volio plesati, slušati folklor, biti dio njega, pa je tako kao klinac upao u tu ekipu koja se u tada 4. gradskoj četvrti oformila kao KUD Dušan Ćorković. Bili su to veseli folkloraši. Plesali su, pjevali svirali, družili se, nastupali, putovali. Bili su brojni, a i vremena su bila raskošnija s novcem. Kaže da je prijeratni Gavrilović bio glavni sponzor nihovih putovanja, a zna se da je ime te tvornice znala svaka osoba u onoj ogromnoj bivšoj državi od 22 milijuna stanovnika – Jugi.

    Knjiga obiluje fotografijama

    No, kako kroz povijest nestaju carstva, države, teritorije, nestala je i Jugoslavija, a nastala je Republika Hrvatska. Ali folklor je ostao živ i zaživio i nakon strahota rata i ratnih razaranja i od 1998. s današnjim imenom je nastupio s oko 600 nastupa. Prilično nevjerojatna brojka.

    No, ni tu nije bio kraj problema. Potres je itekako uzdrmao temelje ovih petrinjskih plesača, svirača, pjevača, ali su i ti preživjeli. Dosta ih je napustilo grad, privremeno se skućilo negdje drugdje, ali svi se nadaju da će se uskoro stvari popraviti i vratiti na poziciju prije potresa. Ansambl ima puno opreme puno nošnji, tambura. Imaju svega. I vježbaju u Vatrogasnom domu i ovim putem preko Evo priče zahvaljuju tim momcima koji uskaču u pomoć kad je ozbiljna frka na gostoprimstvu svih ovih godina.

    Može se s Mićkom o folkoru i 40 godina života pričati satima. O mnogim nastupima, dogodovštinama, veseljima, tugama, dalekim gradovima i bezbrojnim prijateljima iz drugih KUD-ova s kojima su se družili i koji su im pomagali kad im je bilo najteže. Ali najbolje je pročitati ovo Rizmaulovo štivo na kojem je radio godinu dana.
    Miroslav Šantek Cobra

    Posljednje priče

    Kako izgledaju montažne kuće stambenog naselja “Petrinia” u Petrinji? Kako je živjeti u njima?

    Zdenko otvara poveću kartonsku kutiju prepunu velikih videokazeta. Izabire jednu i stavlja ju u...

    Eno ti vatrogasaca na Ininoj pumpi. Sve je puno pjene. Nešto se dogodilo.

    Utorak je sajmeni dan u Petrinji. Baš kao i subotom, dosta građana ujutro napuni...

    Obilazak petrinjskih grobalja: Uoči Svih svetih stanje je odlično

    Petrinjci već stoljećima svoja posljednja, vječna počivališta pronalaze po petrinjskim brdima koja se izdižu...

    Što je to novo u Sisku? Otvorena je trgovina sa sportskim preparatima i dodacima za prehranu

    Eka prislanja karticu na čitač postavljen na ulaznim vratima koji prepoznaje podatke i otvara...

    Sve priče

    Kako izgledaju montažne kuće stambenog naselja “Petrinia” u Petrinji? Kako je živjeti u njima?

    Zdenko otvara poveću kartonsku kutiju prepunu velikih videokazeta. Izabire jednu i stavlja ju u...

    Eno ti vatrogasaca na Ininoj pumpi. Sve je puno pjene. Nešto se dogodilo.

    Utorak je sajmeni dan u Petrinji. Baš kao i subotom, dosta građana ujutro napuni...

    Obilazak petrinjskih grobalja: Uoči Svih svetih stanje je odlično

    Petrinjci već stoljećima svoja posljednja, vječna počivališta pronalaze po petrinjskim brdima koja se izdižu...