Katarina Bešlić je ovog jutra na stol ispred ulaza u njenu kuću postavila hranu i piće za goste koji će uskoro doći. Još do prije nekoliko dana ovaj njen životni prostor je vrvio od radnika koji će ostati zapamćeni da su obnovili prvu obiteljsku kuću – prvo pojedinačno zaštićeno kulturno dobro u Petrinji nakon potresa.
Radi se o kući koja je poznata svakom Petrinjcu i o kojoj su Evo priče već pisale – kuća na broju 21 ulice Matije Gupca. To staro i vrlo uočljivo zdanje na samom početku šetališta Kajetana Knežića, tik pored Mosta volontera na Petrinjčici sastavni je dio stare jezgre Petrinje.
Kuća je izgrađena 1910. godine i služila je kao upravna zgrada i stan upravitelja Munjare – zgrade električne centrale tog doba. Vremenom je mijenjala mnoge vlasnike, a sada je već 10 godina u vlasništvu obitelji Bešlić. Dobar nastavak ove dobre priče je činjenica da se i sama zgrada Munjare obnavlja i da iz dana u dan dobiva novu konturu.
Kuća Katarine Bešlić je velika i iznutra trenutno potpuno prazna – osim klavira na kojem svira njen sin Vid – dečko kojeg pozna dobar dio Hrvatske i okolice po glumačkoj ulozi frontmena grupe Plavi orkestar – Saše Lošića u seriji Crno bijeli svijet. Sobe su oličene, mirišu na novinu i svježinu. S prozora se pruža pogled na most pored kojeg stoje brojni novinari koji su došli na svojevrsno otvorenje i oilježavanje novog početka života ove potpuno obnovljene kuće s upadljivom fasadom jarke boje.
Kuća je obnavljana 5 mjeseci, arhitekt je bila Zora Salopek, izvođač građevinski obrt „GS građenje“, a obnovljena je u okviru programa obnove koji provode Ministarstvo kulture i medija i Grad Petrinja.Vrijednost radova je oko 430 tisuća eura, a sveukupno, dakle i s nadzorima je oko 650 tisuća eura, a Grad Petrinja je u suradnji s Ministarstvom kulture i medija preuzeo 26 pojedinačno zaštićenih kulturnih dobara na području grada Petrinje.
Ovu prvu obnovljenu građevinu – jednu od onih koja će činiti obnovljeno i uljepšano lice nove postpotresne Petrinje, došli su obići i gradonačelnica Magdalena Komes, dožupan SMŽ Mihael Jurić i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek. Nije bilo jednostavno doći do ovog današnjeg čina.Potres je praktički uništio cijelu gradsku jezgru koja je pod zaštitom i radi se o nacionalnom blagu.
No, trenutno je u Petrinji čak 21 gradilište aktivno i to je podatak koji ohrabruje i daje nadu da će uskoro jezgro Petrinje biti potpuno obnovljeno. Viđenim izvršenim radovima su zadovoljni svi, a ministrica Nina Obuljen Koržinek je najavila da bi već iduće godine svi ti započeti radovi mogli biti gotovi i potpuno završeni.
Tome se veseli i gradonačelnica Komes jer to bi bio izrazito veliki korak prema realizaciji obnove središta grada i njegovog novog i funkcionalnog izgleda gdje bi se ponovo mogao vratiti život, stanovnici i biznis koji je i prije postojao u središtu grada. A onda krenuti obnavljati središte grada dalje, sve do samog kraja. Naravno, iz ove prespektive se to čini dug proces i mukotrpan put ali je on itekako moguć jer sredstava, novca, dobrih arhitekata i građevinskih tvrtki ima.
No, to će sve pokazati dani pred nama, ali svakako su ostale upečatljive izrečene riječi Katarine Bešlić koja je uz zahvalu svima rekla da će cijela Petrinja, baš kao i njena kuća biti obnovljene jer vjeruje u novu Petrinju.
Miroslav Šantek Cobra