Dio sisačke Druge ulice, tamošnjeg Korza, bio je omeđen s obje strane sa štandovima i stolovima na kojima su se nalazile razne prehrambene delicije. Ukratko rečeno, bilo je i za jesti i piti za prolaznike središtem grada. Besplatno.
Sve je to dio Street Food Festivala, gastronomske manifestacije koju je organizirala Sisačko-moslavačka županija, Turistička zajednica SMŽ i Udruženje obrtnika SMŽ.
Skupili se ovdje obrtnici iz cijele Hrvatske, upalili peći, postavili tanjure i pribore za jelo, častili ljude rakijicom i vinom iz njihovog kraja, kad se u mnoštvu mirisa i boja u jednom kotlu nešto zažutilo. Žena s povećom kuhačom u rukama kuhala je žgance. Sa špekom i vrhnjem. Petrinjske – kaže.
A oko kotla ukazala su se i poznata domaća lica. Ekipa iz Udruženja Obrtnika Petrinja, Glina i Topusko i ove godine časte Siščane i sve koij se zateknu na licu mjesta s hranom i pićem našeg kraja.
U posebnom loncu se ispekao domaći špek, a to staro jelo – neki ga nazivaju i seljačkim, ali je svakako jedno od onih koje je prehranjivalo generacije ljudi ispred nas. Žganci, palenta, pura, sve su to izrazi za spoj kukuruzne krupice i obične vode. Jednostavno i zasitno jelo koje ima puno podvarijanti i puno načina pripreme i obogaćivanja s drugim namirnicama.
Žganci daju punoću i snagu, zasitni su pa su dobri za neku vrstu dijete, za djecu ili sportaše. Ma dobri su za sve. Samo daj. A oko kotla su se izmjenjivali Ivana Palaić, Andrea Mrmić , Tomislav Babić, Želimir Krmpotić, Mario Hodalj i Snježana Prpić.
Sat i pol traje kuhanje, a dok se ne skuhaju prolaznicima su bile ponuđene narezane domaće kobasice i sir, a mogao se popiti i gemišt.
Ova ekipa često putuje Hrvatskom po sajmovima i na najboljim mogući način promovira i Petrinju i cijelu županiju. Ono što u ovoj dobroj priči veseli e podatak da broj obrtnika u njihovom udruženju i u Petrinji zadnjih godina raste.
Miroslav Šantek Cobra