Kad bi vam netko rekao da u jednoj kući na zapadnom petrinjskom brdu stoji izrađena skulptura dr. Franje Tuđmana spremna da krene u ljevaonicu gdje će ju zauvijek prekriti bronca, a koja će stajati u Peckom, selu pored Petrinje za vijeke vijekova – biste li povjerovali u tu priču?
Priča je istinita, a glavni akter te, treba se priznati, vrlo neobične, jedinstvene i originalne priče je 39 – godišnji Petrinjac Ivan Novak. On s ponosom nosi na ruci zlatni prsten s inicijalima njegovog djeda MIlana Novaka koji je svojevremeno bio najbolji tokar u Jugoslaviji, a svoje znanje je prenosio u sisačkoj Željezari. I Ivanov otac Zdenko je u kući imao tokarski stroj, tako da je Ivan od malih nogu vizualno bio dio te priče koja je ostavila u njemu neizbrisiv trag.
Danas je rastrgan poslom na dva različita kraja.Predaje likovnu umjetnost u OŠ Dvor i OŠ Sela, a građanima SMŽ je najpoznatiji kao dio Kolapjana, a svira i pjeva i s petrinjskim rockerom Ivom Sankovićem. No, njegova glavna misija je stvaranje umjetnosti, a trenutno je u izradi ove biste koja će zauvijek nositi njegovo ime i po kojoj će ući u povijesne knjige. A tu privilegiju nije imalo puno petrinjskih umjetnika, pogotovo ne onih iz današnjeg doba.
Petrinja i ovaj kraj krvavo zahvaćen Domovinskim ratom i danas, puno godina nakon završetka rata, na neki specifičan način štuje lik i djelo prvog hrvatskog predsjednika.U doba kad se dr. Franjo Tuđman pojavljuje na povijesnoj sceni, Ivan je tek mali dječak koji ne shvaća što se događa u političkim vodama, ali kako kaže, se totalno bio uživio u Tuđmanov lik, njegovo lice, njegove pokrete očima i ustima i to mu je puno pomoglo u današnjem poslu.
A posao je, konkretno, izrada biste dr. Franje Tuđmana koja bi 25. kolovoza bila svečano otvorena u selu Pecki, jednoj od prvih crta obrane Grada Petrinje u ljeto 1991., a gdje je osobno hrvatske branitelje u maskirnoj uniformi obišao dr. Franjo Tuđman.Naručitelj biste je Udruga hrvatskih branitelja policije Petrinja.
Ivan se posla uhvatio ozbiljno. Izradio je foto printove glave predsjednika, nabavio glinu i korak po korak ispod njegovih ruku su se počele pojavljivati crte lice poznate milijunima ljudi. Bista je u konačnici teška oko stotinjak kilograma, dimenzija 70 cm visine, 70 cm širine i debljine 50 cm.
Zatim je napravio gipsani kalup i spojio ih sa skulpturom. Uslijedile su zadnje korekcije i dr. Franjo Tuđman je ovih dana spreman na prijevoz u metropolu gdje će biti izliven u bronci, a zatim i finalno obrađen i spreman za postavljanje u selo Pecki. U svakom slučaju Ivan je posao obavio, a ono što je najzanimjivije je da je sve to odrađeno u njegovoj kuhinji.
Miroslav Šantek Cobra