STEĆKO
Stećko stoji na stepenicama ispred vrata glavnog ulaza u Gradsku munjaru. Na prvi pogled izgleda kao neki strip junak. Podignute ruke u kojoj se nalazi oznaka da je putnik na glavnom putu. Stećko je izrađen od gline. Petrinjskog blata, a njegova autorica je Palma Miličević.

Objašnjava da je ovo lik koji se može vidjeti na mnogim stećcima – kamenim nadgrobnim spomenicima iz Srednjeg vijeka. To mistično kamenje iznad pokojnika i danas izaziva veliko zanimanje puno ljudi, a stećaka ima najviše u Bosni i Hercegovini, a zatim i u Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori.

Iz glave mi sija sunce za sve dobre i poštene ljude – obično bi pisalo kraj uklesanog lika- veli Palma, predsjednica udruge GRAK i žena koja se već vrijeme bavi starim petrinjskim umijećem lončarstva i keramike. Pokretač je mnogih glinenih projekata i uvelike je podignula ovu tradiciju na viši nivo. Polako, ali sigurno, sve više ljudi se počinje baviti nekim oblikom keramike.
PETRINJGRAD
Palma stoji na vratima i srdačno dočekuje goste. Iza njenih leđa, u velikoj dvorani na čijim zidovima još uvijek vise crnobijele fotografije Siščanke Sadike Bajutti, na stolovima se nalaze izrađeni i ispečeni predmeti od gline. Pravo carstvo predmeta privlači pažnju posjetitelja koji dolaze na otvorenje Izložbe keramike koja je organizirana zajedno s Turističkom zajednicom Grada Petrinje.



Na izložbi su prikazani radovi keramičkih umjetnika koji borave u umjetničkoj rezidenciji u Petrinji u sklopu programa Kreativna Europa, a to su Giuseppina Battistella Giuppi (Italija), Duane Bahia Benatti (Brazil/Njemačka) i Paula Guerra Chamorro (Čile/Španjolska).



Uz radove gostujućih umjetnika svoju su keramiku izložili i članovi Kremičkog ateljea Petrinja. Također su izloženi i radovi nastali u sklopu FLIK radionica, PetrinjGrad i Drvo života.
I doista, taj velebni Petrinjgrad dominira prostorom. Munjara se odjednom pretvorila u carstvo keramike, a sve se to može osobno vidjeti idućih deset dana, koliko će trajati izložba.
JUŽNA AMERIKA
Zvuk kakav se ne može čuti u Petrinji, rasuo se koncertnom dvoranom. Neki daleki, nepoznati zvukovi, neke riječi upućene nekome. Riječi o ljubavi, životu… Pjesme koje se mogu doživjeti samo televiziji ili internetu, uživo su bile prava glazbena poslastica u izvedbi benda Alma del viento, koji njeguje tradicijsku glazbu južne Amerike.

Ovdje su došli po balkanskom pravilu – znam čovjeka.Privremena Petrinjka Paula Guerra Chamorro iz Čilea, pitala ljude iz benda žele li doći uveličati svirkom otvorenje izložbe. I oni došli. Tu kraj Petrinjčice.
Miroslav Šantek Cobra