Prizor je nevjerojatan. Osmogodišnji dječak Bartol Radoš, sjedi za klavirom i svira. Uz vjernu publiku njegove majke Jelene i oca Denisa koji pomno slušaju što to trenutno njihov sin izvodi na bravurozan način.
Bartol je trenutno malo nervozan zbog prisustva novinara, ali njegove ruke tako lako i jednostavno prelaze preko niza klavirskih tipki i stvaraju zvuk, kao da ste na koncertu nekog ozbiljnog, uvježbanog i što bi trebalo najvažnije istaknuti – odraslog glazbenika.
Jer ispred nas je tek dijete koje je krenulo u treći razred novoizgrađene zgrade 1.OŠ. Kod učiteljice – Lidije Čakarić. Njezin muž je skladatelj – kaže Bartol.
On je sitan dječak s naočalama, vrlo znatiželjan– odmah me je upitao koliko imam godina jer je to njemu važno i očito kao spužva upija znanje koje čuje i vidi oko sebe.
Teško je to opisati riječima. Treba ga jednostavno uživo čuti.
Nitko iz naše obitelji nije muzički “potkovan”. Nemamo ta iskustva i jako smo se iznenadili kad smo mu kao jako malom kupili igračku – dječji pianino s dvije oktave i on je odmah s jednim prstom počeo svirati dječje pjesmice.
To ga je jako zanimalo i shvatili smo da ga to jako okupira i da ima smisla da mu kupimo pravi klavir. I to smo učinili 2021. , a on je tada imao jedva šest godina života.
Tada u njegov život dolazi internetski servis YouTube. Poslušao bi neku skladbu koja mu se sviđa i sjeo za klavir i odsvirao je. Mi smo ostali zaprepašćeni jer nitko mu nije pokazao kako se klavir svira, nitko ga nije naučio note, nitko ga nije naučio ničemu.
Vidio je neke tutoriale na YouTube i očito ima jako dobar sluh i pamćenje. Sve je upio u sebe i samo svirao.
Gledao bi i slušao na tabletu pjesme i onda ih skinuo i odsvirao odmah i to s nevjerojatnom lakoćom. Što je najzanimljivije on je sve to zapamtio. Sa 6 godina znao je odsvirati oko 200 skladbi klasične glazbe. Od Turskog marša do Dvoržaka, Čajkovskog i svih poznatih skladatelja.
Zvali smo ljude koji se razumiju u sviranje, svi odreda su ostali začuđeni i rekli kako je ovo što su čuli i vidjeli – neviđeno. Ostajali su po sat vremena i govorili mu da svira ovu stvar, pa onu stvar i na kraju nisu znali što reći jer nikada nisu vidjeli i čuli nešto slično.
A najviše smo se zaprepastili kad smo išli autom u Zagreb, a on je putem skladao svoju pjesmu. Nacrtao je sve na papiru i rekao da je upravo postao skladatelj.
Tako je rekla Bartolova majka Jelena. Meni po izboru, odsvirao je rock klasik Bohemian Rhapsody od grupe Queen. Prosto nevjerojatno. Pa onda Selmu od Bijelog dugmeta uz koju je zapjevao zajedno s ocem Denisom..
Radoševi su sada na sto slatkih muka. Bartol je sve bolji i bolji, ali trebaju neki dobar savjet kud ga usmjeriti jer ovdje se radi o velikom talentu. U svakom slučaju na nasipu Petrinjčice živi mali dječak Bartol – glazbeni genijalac, kakvog nema nadaleko.
Svirač koji ispred sebe nema notne papire. Sve svira – iz glave. Možda je Petrinja dobila buduću glazbenu zvijezdu o kojoj će se čuti i iza koje će ostati trag.
Miroslav Šantek Cobra